Hole na nordic walking

Jak vybrat správné hole na nordic walking?

Funkcí holí při severské chůzi je odraz. Tuto funkci zajišťují speciální hole na nordic walking, které jsou pevné a pružné zároveň. Nenechte se zmást trekovými nebo turistickými holemi. Vypadají možná podobně, ale správnou techniku severské chůze s nimi nevykouzlí nikdo. Jejich funkcí je totiž opora. A vy se chcete dynamicky odrážet vpřed...
Jestliže zatím žádné hole nemáte, poraďte se před jejich nákupem s certifikovaným instruktorem. Jistě vám rád pomůže s výběrem. Hole si osaháte, vyzkoušíte a sami se rozhodnete, kde a hlavně jaké hole si opatříte. Rád vám nabídnu hole, se kterými jsem nadmíru spokojen a které používám na svých lekcích. Podívejte se na můj mini e-shop s holemi na nordic walking.

Jak tedy vybrat správné hole?

Všímejte si několika důležitých detailů, které přispějí k tomu, že nordic walking se stane vaším potěšením. 

Jednodílné nebo skládací?

Nejlepší volbou pro pravidelné vycházky jsou jednoznačně jednodílné hole. Jsou totiž pevné a nepřenášejí tolik vibrací. Určitě se vám vejdou do auta, je možné je převážet veřejnou dopravou. Skládací hole jsou vhodné jen pro chodce, kteří hodně létají nebo chtějí jedny hole sdílet s více lidmi. Já sám používám skládací hole téměř výhradně na své zimní výlety na sněžnicích. Oceňuji rychlou přestavitelnost výšky holí v závislosti na kvalitě sněhu (boří se nebo ne?) nebo také když jdu po svahu po vrstevnici pak si nastavím jednu holi kratší a druhou delší. 

Délka holí 

správná délka holí na nordic walking
správná délka holí na nordic walking

Správná délka odpovídá přibližně 68% vaší výšky. Stačí tedy výšku vynásobit číslem 0,68 a pak zaokrouhlit směrem dolů na celých pět centimetrů. Měříte-li např. 170 cm pak vzorec bude následující: 
170 x 0,68 = 115,6 a pak zaokrouhlit dolů na celých pět centimetrů = 115 cm. Postavíte-li holi před sebe, loket by měl svírat maximálně úhel 90°, ale raději vždy úhel otevřenější (tzn. poněkud kratší hole).

Orientační výpočet doporučené výšky holí

Rukavičkové poutko a madlo

Rukavičkové poutko hole na nordic walking
Rukavičkové poutko hole na nordic walking

Rukavičkové poutko se samostatným otvorem na palec. To zajistí, že budete mít hůl vždy doslova po ruce a zaručuje dynamický odraz - funkční spojení mezi holí a dlaní. Při správné technice střídavě uvolňujete sevření hole a opět ji dynamicky chytáte. Tím se liší od holí turistických.
Dobré hole umožňují rychlé odepnutí poutka z madla pouhým kliknutím. To se hodí např. při fotografování nebo používání kapesníku.

Madlo by mělo mít příjemný měkký materiál v úchopové části, např. korek.

Materiál a tvar holí

Hole na nordic walking mají být především lehké jako pírko, pevné a pružné. Jedině tak ochráníte své klouby před zbytečnými otřesy. Hole mají kónický tvar - od madla směrem ke hrotu se zužují. Tím je zajištěna jejich pevnost.
Materiál rozhoduje o hmotnosti, pevnosti a pružnosti. Nejlepší vlastnosti = velmi nízkou hmotnost, vysokou pevnost a dobrou pružnost nabízí hole karbonové. Na trhu naleznete hole celokarbonové nebo s určitým podílem karbonu. Kompromisem bývají hole se nižším obsahem karbonu nebo laminátové. Možná překvapivě nejméně vhodné jsou hole hliníkové. Hodně vibrují a jsou relativně těžké.

Hrot

Spojení hole se povrchem rozhodně nemá smysl podceňovat. Ostrý, tvrzený hrot vám umožní dynamický pohyb. Pokud to bude možné, vyberte si excentrický zahnutý hrot v podobě drápu. Lépe drží, než tupé centrické hroty.


Hole, kterým věřím a sám je používám

V průběhu své praxe jsem vyzkoušel různé značky a provedení holí na nordic walking. Sám v lekcích používám hole finské značky Start. Jsou lehoučké, perfektně funkční a finsky umírněné. Start vyrábí pro český Nordic Walking Point privátní značku holí Nordic Walker. Ty se vyznačují jedinečným složením a tvarem tubusu hole. Díky nim jsou hole pevné a pružné, přenášejí jen minimum vibrací. 

Používám finské hole
Používám finské hole

Nordic Walker Speed

Top nordic walking hole Nordic Walker Speed jsou ve světe holí zcela prémiový produkt určený pro srdcaře a sportovce, kteří chtějí nordic walking bez kompromisů.

Nejlépe konstruovaná hole pro nordic walking a nordic running, co jsme kdy vyzkoušeli. Zásadním kritériem je pevnost a pružnost. Díky vyvážení mají i skvělý swing - letovou fázi po odrazu! 

Ve svém složení mají výhradně 100% High Standard carbon navíc v jedinečné běžecké konstrukci. Pro vysokou pevnost je tubus navržen v konusu 8 - 17 mm, který skvěle řeší náraz/odraz a podporuje tím nejdůležitější vlastnost holí pevnost a pružnost.

Nordic Walker Go

Nordic walking hole Nordic Walker Go jsou vhodné pro kondičně laděné nordic walkery. 

Model Go je vhodný pro lidi, kteří chtějí nordic walking pro kondici (tedy pro ty, co se nepravidelně hýbou - jezdí na kole, někdy plavou, lyžují, běhají atd.) a chtějí zažít pevný odpich, třeba i ve svižném tempu. 

Ve složení této hole je 45% High Standard carbon v běžecké konstrukci; tzn. konus tubusu 8 - 17 mm. Tato konstrukce skvěle řeší náraz/odraz a tím nejdůležitější vlastnosti nordic walking holí, tedy pevnost a pružnost. 

V porovnání s modelem Nordic Walker Speed, hole přenáší více vibrací.

Cena: 3 299 Kč/pár

Cena: 2 499 Kč/pár

© 2023 Nordic Walking Vysočina | Jan Grznár - nadšený instruktor nordic walking s akreditací MŠMT.
Všechna práva na skvělý odraz z poutka nordic walkingové hole vyhrazena : -)
 Zásady ochrany osobních údajů.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!