Jak vybrat správné hole
na nordic walking?

Funkcí holí při severské chůzi je odraz. Tuto funkci zajišťují speciální hole na nordic walking, které jsou pevné a pružné zároveň. Nenechte se zmást trekovými nebo turistickými holemi. Vypadají možná podobně, ale správnou techniku severské chůze s nimi nevykouzlí nikdo. Jejich funkcí je totiž opora. A vy se chcete dynamicky odrážet vpřed...
Jestliže zatím žádné hole nemáte, poraďte se před jejich nákupem s certifikovaným instruktorem. Jistě vám rád pomůže s výběrem. Hole si osaháte, vyzkoušíte a sami se rozhodnete, kde a hlavně jaké hole si opatříte. 

Jak tedy vybrat správné hole?

Všímejte si několika důležitých detailů, které přispějí k tomu, že nordic walking se stane vaším potěšením. 

Jednodílné nebo skládací?

Nejlepší volbou pro pravidelné vycházky jsou jednoznačně jednodílné hole. Jsou totiž pevné a nepřenášejí tolik vibrací. Určitě se vám vejdou do auta, je možné je převážet veřejnou dopravou. Skládací hole jsou vhodné jen pro chodce, kteří hodně létají nebo chtějí jedny hole sdílet s více lidmi. Já sám používám skládací hole téměř výhradně na své zimní výlety na sněžnicích. Oceňuji rychlou přestavitelnost výšky holí v závislosti na kvalitě sněhu (boří se nebo ne?) nebo také když jdu po svahu po vrstevnici pak si nastavím jednu holi kratší a druhou delší. 

Délka holí 

správná délka holí na nordic walking
správná délka holí na nordic walking

Správná délka odpovídá přibližně 68% vaší výšky. Stačí tedy výšku vynásobit číslem 0,68 a pak zaokrouhlit směrem dolů na celých pět centimetrů. Měříte-li např. 170 cm pak vzorec bude následující: 
170 x 0,68 = 115,6 a pak zaokrouhlit dolů na celých pět centimetrů = 115 cm. Postavíte-li holi před sebe, loket by měl svírat maximálně úhel 90°, ale raději vždy úhel otevřenější (tzn. poněkud kratší hole).

Orientační výpočet doporučené výšky holí

Orientační výpočet doporučené výšky holí

Rukavičkové poutko a madlo

Rukavičkové poutko hole na nordic walking
Rukavičkové poutko hole na nordic walking

Rukavičkové poutko se samostatným otvorem na palec. To zajistí, že budete mít hůl vždy doslova po ruce a zaručuje dynamický odraz - funkční spojení mezi holí a dlaní. Při správné technice střídavě uvolňujete sevření hole a opět ji dynamicky chytáte. Tím se liší od holí turistických.
Dobré hole umožňují rychlé odepnutí poutka z madla pouhým kliknutím. To se hodí např. při fotografování nebo používání kapesníku.

Madlo by mělo mít příjemný měkký materiál v úchopové části, např. korek.

Materiál a tvar holí

Hole na nordic walking mají být především lehké jako pírko, pevné a pružné. Jedině tak ochráníte své klouby před zbytečnými otřesy. Hole mají kónický tvar - od madla směrem ke hrotu se zužují. Tím je zajištěna jejich pevnost.
Materiál rozhoduje o hmotnosti, pevnosti a pružnosti. Nejlepší vlastnosti = velmi nízkou hmotnost, vysokou pevnost a dobrou pružnost nabízí hole karbonové. Na trhu naleznete hole celokarbonové nebo s určitým podílem karbonu. Kompromisem bývají hole se nižším obsahem karbonu nebo laminátové. Možná překvapivě nejméně vhodné jsou hole hliníkové. Hodně vibrují a jsou relativně těžké.

Hrot

Spojení hole se povrchem rozhodně nemá smysl podceňovat. Ostrý, tvrzený hrot vám umožní dynamický pohyb. Pokud to bude možné, vyberte si excentrický zahnutý hrot v podobě drápu. Lépe drží, než tupé centrické hroty.


© 2023 Nordic Walking Vysočina | Zdravé toulky. Jan Grznár - instruktor nordic walking s akreditací MŠMT.
Všechna práva na skvělý odraz z poutka nordic walkingové hole vyhrazena : -)
 Zásady ochrany osobních údajů.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!