Zdravotní přínosy nordic walking

Prostě vyjít ven do přírody, lesa, nadechnout se a nechat odpočinout svým smyslům, být sám se sebou nebo si zatrénovat s přáteli. Pečovat o svou kondici těla i mysli a přitom si užívat času v nejlepší posilovně na světě - v přírodě.

Zlepší držení těla

Hole narovnávají. Optimálním zapojením svalů celého těla dochází při nordic walking k posílení svalů břicha, zad, hýždí, hrudníku, paží i nohou.

Rozhýbe

Díky rozložení aktivity i na horní končetiny, nordic walking zlepší pohyblivost páteře, kloubů a odlehčí celému tělu. Velkým benefitem je symetričnost. 

Zpevní

Severská chůze formuje tělo zvýšením svalového hmoty na úkor tuků. Pomůže získat tělu sílu, vytrvalost a celkovou pružnost.

Zklidní mysl

Severská chůze má příznivý vliv na psychiku díky pohybu v přírodě a také díky střídavému a rytmickému zapojení všech končetin.

Zlepší kondici

Při pravidelném provozování nordic walking dochází ke zvýšení kapacity srdce a plic, zlepšení vytrvalosti a posílení svalů.


Nordic Walking, známý též jako severská chůze, je pohybová aktivita, která kombinuje chůzi s používáním speciálních holí. Tato forma pohybu má mnoho zdravotních přínosů, které ovlivňují celé tělo, od svalů a kloubů až po kardiovaskulární a mentální zdraví. Zdravotní pojišťovny nabízí různé příspěvky na hole nebo kurzy ve svých programech prevence.

1. Posílení svalů a celková fyzická kondice

Nordic Walking aktivuje mnoho svalových skupin po celém těle. Při správné technice se zapojují svaly horních a dolních končetin, břicha, zad, hýždí, hrudníku a ramen. Díky tomu dochází k celkovému posílení svalstva, což přispívá ke zlepšení fyzické kondice.

2. Zlepšení držení těla a pohyblivosti

Správná technika Nordic Walking pomáhá udržovat správné postavení těla a posiluje svaly podílející se na udržení správného držení. Díky pohybu s hůlkami dochází také k rozvoji pohyblivosti páteře a kloubů.

3. Kardiovaskulární zdraví

Pravidelné praktikování Nordic Walking má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém. Zvyšuje kapacitu srdce a plic, což podporuje prokrvení těla a zlepšuje celkovou kardiovaskulární kondici.

4. Symetrická zátěž a prevence jednostranného přetížení

Nordic Walking zahrnuje aktivaci horních končetin, rovnoměrně střídavě na pravé i levé straně, což vede k symetrickému zatížení celého těla. Tím se předchází vzniku jednostranných přetížení a nerovnoměrného namáhání svalů. Jedná se o vynikající kompenzační aktivitu.

5. Snížení rizika osteoporózy

Pravidelná chůze s hůlkami má příznivý vliv na kostní tkáň. Pomáhá udržovat kosti silné a pružné, čímž předchází riziku vzniku osteoporózy.

6. Mentální pohoda a relaxace

Procházky v přírodě mají pozitivní vliv na psychickou pohodu. Pohyb v příjemném prostředí lesa či přírodního parku pomáhá uvolnit stres a napětí, čímž přispívá k celkové relaxaci a duševní pohodě.

7. Podpora hubnutí a udržení váhy

Nordic Walking je účinným způsobem, jak spálit kalorie a podpořit proces hubnutí. Pohyb s hůlkami aktivuje mnoho svalů a zvyšuje tepovou frekvenci, což vede ke spalování tuků.

8. Sociální interakce a aktivní životní styl

Nordic Walking je vhodný pro různé věkové skupiny a úrovně fyzické kondice. Je to také skvělá příležitost pro setkávání s přáteli a dalšími nadšenci této aktivity, což podporuje sociální interakci a aktivní životní styl.

9. Prevence chronických onemocnění

Pravidelná fyzická aktivita jako Nordic Walking může snížit riziko vzniku mnoha chronických onemocnění, včetně obezity, vysokého krevního tlaku, diabetu 2. typu a dalších chorob.

10. Snížení bolesti a zlepšení pohody při onemocněních

Nordic Walking může být vhodným cvičením i pro lidi s určitými zdravotními omezeními. Správná technika chůze s hůlkami může snížit bolesti zad, kloubů a snížit zátěž na dolní část páteře.

Nordic Walking je komplexní pohybová aktivita, která ovlivňuje mnoho aspektů zdraví a pohody. Při správné technice a pravidelné praxi může přinést mnoho pozitivních změn v celkovém zdravotním stavu. Je však důležité cvičit s rozvahou a přizpůsobit intenzitu cvičení svým individuálním možnostem. V případě zdravotních problémů nebo omezení je vždy vhodné konzultovat se zdravotním odborníkem. S osvojením techniky vám pomůže instruktor.


Vliv nordic walking na kardiovaskulární zdraví

Nordic walking, je vysoce aerobní aktivitou, která zvyšuje srdeční frekvenci a zlepšuje průtok krve. Pravidelné cvičení Nordic walking může přispět k posílení srdce, snížení krevního tlaku a zlepšení celkového kardiovaskulárního zdraví. Kromě toho, při Nordic walking se aktivují svaly horní poloviny těla, včetně svalů ramen, zad, břicha a paží. Tato aktivita posiluje a tonizuje svaly, což může vést k lepšímu fyzickému výkonu. Nordic walking je vynikající aktivita pro zlepšení kardiovaskulárního zdraví z několika důvodů:

 • Zvyšuje tepovou frekvenci: Při nordic walkingu pracují svaly paží i nohou, což zvyšuje tepovou frekvenci. To podporuje lepší kardiovaskulární výkonnost.

 • Posiluje srdce: Pravidelná fyzická aktivita, jako je nordic walking, může posílit svalové tkáně srdce, což zlepšuje jeho efektivitu při pumpování krve.

 • Snížení krevního tlaku: Díky pravidelnému cvičení se může snížit krevní tlak, což snižuje riziko hypertenze a srdečních onemocnění.

 • Zlepšuje cévní zdraví: Nordic walking podporuje pružnost a ohebnost cév, což má pozitivní vliv na celkové cévní zdraví.

 • Zlepšuje metabolismus: Pravidelná fyzická aktivita může pomoci regulovat hladinu cholesterolu a cukru v krvi, což má pozitivní vliv na metabolismus.

 • Pomáhá udržet zdravou váhu: Nordic walking spaluje kalorie a podporuje udržení zdravé váhy, což je klíčové pro prevenci mnoha chronických onemocnění.

 • Podporuje duševní zdraví: Fyzická aktivita, včetně nordic walkingu, může pomoci snížit stres a zlepšit náladu díky uvolňování endorfinů.

 • Posiluje svalovou hmotu: Tím, že zapojuje svaly horní a dolní části těla, nordic walking pomáhá posilovat svaly, což může zlepšit celkovou fyzickou kondici.

Je však důležité provozovat nordic walking správně, aby byly dosaženy tyto benefity. To zahrnuje správnou práci s holemi a techniku chůze. Měli byste také začít pomalu a postupně zvyšovat intenzitu cvičení. Pokud máte nějaké zdravotní problémy, je vždy nejlepší se poradit s lékařem nebo odborníkem na tělesnou aktivitu, zda je nordic walking vhodný pro vaši situaci.


Jak pomáhá nordic walking při osteoporóze?

Nordic walking má mnoho přínosů pro zdraví, včetně prevence a léčby osteoporózy. Osteoporóza je stav, kdy kosti ztrácejí hustotu a pevnost a stávají se křehkými a náchylnými k zlomeninám. 

Nordic walking pomáhá posilovat kosti tím, že na ně působí mechanické podněty prostřednictvím svalů a šlach. Tyto podněty stimulují kostní buňky k obnově a růstu kostní hmoty. Fyzická aktivita, jako je právě chůze s holemi, působí na kosti mechanickým stresem, který stimuluje osteoblasty k produkci kostní matrix a zvyšuje prokrvení kosti. Mechanické podněty také aktivují signální molekuly, jako je například osteocalcin, který podporuje vstup vápníku do kosti. Nezbytný pro vstřebávání vápníku z potravy a jeho transport do kosti je vitamín D, který také reguluje aktivitu kostních buněk zodpovědných za obnovu kostí. Snížené vstřebávání vápníku zapříčiněné nedostatkem vitamínu D je jednou z příčin senilní (stařecké) osteoporózy. Vitamín D se v těle tvoří ze slunečního záření, které působí na cholesterol v kůži. Právě proto je pohyb v přírodě, na slunci tak důležitý. Nordic walking také snižuje riziko pádu, který je hlavní příčinou zlomenin u lidí s osteoporózou, protože zlepšuje stabilitu a rovnováhu. Nordic walking je vhodný pro lidi všech věkových skupin a kondic, protože umožňuje individuální nastavení intenzity a délky cvičení. Nordic walking je také zábavný a relaxační sport, který se dá provozovat v různých prostředích a ročních obdobích


Jak pomáhá nordic walking při hubnutí a udržení váhy?

Nordic walking má mnoho přínosů pro zdraví, včetně podpory hubnutí a udržení váhy. Některé způsoby, jak nordic walking pomáhá při hubnutí a udržení váhy, jsou:

 • Spalování kalorií: Nordic walking zvyšuje intenzitu chůze a zapojuje více svalů než běžná chůze. To znamená, že při nordic walkingu spálíte více kalorií a tím vytvoříte energetický deficit, který je potřebný pro snížení tělesné hmotnosti. Podle některých studií spálíte při nordic walkingu o 18 % až 46 % kalorií více než při běžné chůzi.
 • Posilování svalů: Nordic walking posiluje svaly horní i dolní části těla, včetně zad, břicha, prsou, ramen, paží a nohou. Silnější svaly znamenají vyšší bazální metabolismus, což je množství energie, kterou vaše tělo spotřebuje v klidu. Vyšší bazální metabolismus znamená, že vaše tělo spaluje více kalorií i v době, kdy necvičíte.
 • Zlepšení kardiovaskulárního systému: Nordic walking zlepšuje krevní oběh, snižuje krevní tlak a cholesterol a posiluje srdce. To vede k lepšímu zásobování tkání kyslíkem a živinami a k prevenci srdečních onemocnění. Zdravý kardiovaskulární systém také podporuje spalování tuků a regulaci hladiny cukru v krvi.
 • Zvýšení nálady a motivace: Nordic walking je zábavný a relaxační sport, který se dá provozovat v různých prostředích a ročních obdobích. Nordic walking také snižuje stres, úzkost a depresi tím, že uvolňuje endorfiny, hormony štěstí. Dobrá nálada a motivace jsou důležité pro udržení zdravého životního stylu a dosažení cílů hubnutí.

Pokud se chcete dozvědět více o nordic walkingu a jeho přínosech pro hubnutí a udržení váhy, konzultujte výživového poradce nebo se poraďte s instruktorem nordic walking. 

© 2023 Nordic Walking Vysočina | Jan Grznár - nadšený instruktor nordic walking s akreditací MŠMT.
Všechna práva na skvělý odraz z poutka nordic walkingové hole vyhrazena : -)
 Zásady ochrany osobních údajů.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!