"Je nordic walking lepší než běhání?"

08.11.2023

Nordic walking a běhání jsou skvělé formy přirozeného pohybu. Mohou mít různé výhody a vhodnost v závislosti na individuálních preferencích a potřebách. Za sebe mohu říci, že jsem býval dobrým běžcem. S věkem, a kupodivu musím říct už před třicítkou, mi běhání přestávalo dělat radost. Bolely mne klouby, snadno jsem se zadýchal, dlouho jsem regeneroval. Později jsem objevil severskou chůzi a tenhle sport si mě zcela získal. 

Zde jsou některé situace, ve kterých se nordic walking může ukázat jako výhodnější než běhání:

  • Nižší zátěž na klouby: Nordic walking má nižší dopad na klouby než běhání. Zatímco běh je vlastně soustava skoků a dopadů, při severské chůzi zcela chybí letová fáze. Díky tomu může být vhodnější pro lidi s kloubními problémy, artritidou nebo jinými podobnými omezeními.

  • Zapojení horní části těla: Při nordic walkingu se aktivují svaly horní části těla, zejména paže, ramena a záda, díky speciálním holím. Při běhání se zapojuje asi 60 % svalů těla, při nordic walking je to až 90%. Tím se podporuje rovnoměrnější zapojení svalů v celém těle.

  • Lehčí pro srdce a cévy: Nordic walking je méně náročný na srdce a cévy než běhání. Mně vyletí při běhu tepová frekvence vysoko, klidně i nad 190 tepů za minutu, tedy v anaerobní zóně. Při nordic walking se moje tepovka udržuje, v závislosti na intenzitě chůze, zpravidla v tzv. zóně spalování tuků, tj. mezi 120 a 140. Pro lidi s kardiovaskulárními problémy může být nordic walking jednoznačně vhodnější volbou.

  • Pomáhá při hubnutí: vedle stravy, která zahrnuje volbu jídel, množství a čas příjmu potravy, je aktivní pohyb klíčem k efektivnímu ovlivňování tělesné hmotnosti. Ke spalování tuků dochází při míně intenzívní pohybové aktivitě. Měli byste být schopni hovořit s mírnými obtížemi. Tepová frekvence je v tom okamžiku v zóně spalování tuků. K tomu je ideální jogging nebo právě nordic walking.

  • Snížení rizika poranění: Díky menšímu riziku pádů a zranění může být nordic walking bezpečnější alternativou pro ty, kteří mají obavy z pádů.

  • Posílení horní části těla: Nordic walking zahrnuje intenzivnější cvičení horní části těla, což může přispět k posílení svalů paží, ramen a zad.

  • Relaxace a pohoda: Pro mnohé lidi může nordic walking nabídnout větší relaxaci a pohodu než běhání. Procházka v přírodě s hůlkami může být příjemným způsobem, jak si odpočinout a načerpat energii.

Každá aktivita má své výhody a je důležité vybrat tu, která vám nejlépe vyhovuje a bude pro vás příjemná. Mnozí lidé také nacházejí potěšení ve střídání mezi nordic walkingem a běháním, což může poskytnout rozmanitost v tréninku a snížit riziko monotónnosti. 

Nordic walking i běhání jsou výborné pohobové aktivity
Nordic walking i běhání jsou výborné pohobové aktivity
© 2023 Nordic Walking Vysočina | Jan Grznár - nadšený instruktor nordic walking s akreditací MŠMT.
Všechna práva na skvělý odraz z poutka nordic walkingové hole vyhrazena : -)
 Zásady ochrany osobních údajů.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!